Мичиган достигна мач за националната титла след победа в Роуз Боул над Алабама
Снимка: nbcnews.com
NBC News | 2024-01-02 | 09:00:21

ПАСАДЕНА, Калифорния — Блейк Коръм се втурна за тъчдаун от 17 ярда във втората част от продължението, а поставеният на върха Мичиган напредна към своето първи мач от плейофния шампионат по колежански футбол с победа с 27-20 над четвъртата поставена Алабама в Роуз Боул в понеделник.

Защитата на Мичиган приключи едва втория продължен мач в 110-те издания на Роуз Купа, когато куотърбекът на Алабама Джейлън Милро беше категорично спрян, докато се опитваше да се промъкне по средата на четвърто място от Мичиган 3.

Върколаците на треньора Джим Харбоу (14-0) ще играят за отбора на своето училище първа национална титла от 1997 г. насам срещу Вашингтон на 8 януари в Хюстън, но само след късно завръщане и настръхващ коси финал на Granddaddy of Them All.

Роман Уилсън направи 4- ярд TD улавяне с 1:34 оставащо време за Wolverines, които не бяха отбелязвали през второто полувреме до онзи тежък удар от 75 ярда, воден от J.J. Маккарти.

След това на Корум му трябваха само две щракания, за да отбележи в първия продължен период, прекъсвайки подхватите и диво завъртайки се при второто си пренасяне в крайната зона.

Милроу се свърза с Джърмейн Бъртън на Мичиган 3 при трети и гол в продълженията и Алабама разчиташе на атлетизма на своя куотърбек в последната игра - но Милроу се натъкна направо на защитата на Мичиган, която го чакаше. Той беше спрян на 2 ярда от голлинията.

Джейз Макклелън се втурна за 87 ярда и два тъчдауна за Алабама (12-2), които паднаха сърцераздирателно малко от шанса да играе за Ник Седмата национална титла на Шабан в школата. Тайд водеха с 20-13 при гол от 52 ярда на Уил Райчард с 4:41 за игра, но защитата им не успя да запази преднината.

Защитата на Алабама също не можа да направи стъпка в ключови моменти, за да спре Corum, който улови ранно TD подаване и след това се втурна за 83 ярда, ограничен от героизма си в извънредно време. Corum е в Мичиган в три поредни изяви в CFP, но почти не игра преди две години, когато Wolverines бяха победени от Джорджия, и беше контузен, когато бяха разстроени от TCU миналата година.

McCarthy подаде за 221 ярда и три тъчдауна за Мичиган, спечелвайки наградата за офанзивен играч на играта. Milroe подаде за 116 ярда и се втурна за 63 за Tide, чиято серия от 11 победи приключи.

Wolverines също оцеляха от няколко потенциално катастрофални грешки, които подкопаха дългите им периоди на превъзходство в този мач – включително приглушен удар на Джейк Тоу, който беше преодолян на Мичиган 1 с 43 секунди до края на редовното време и едва избегна това, което би било едно от най-зрелищните сигурни удари в историята на футбола.

Мичиган е шестият пореден поставен под номер 1, който печели своя полуфинален мач през 10-те години на съществуване на CFP — но не много са били тествани по начина, по който Алабама тества Върколаците.

Мичиган е на една победа разстояние от достигане на основната цел, поставена от Harbaugh, когато се завърна в своята Алма матер през 2015 г., след като метеоричната му треньорска кариера пламна с 49ers. Бившият куотърбек на Wolverines беше решен да възстанови своята школа до национална известност и господство, но не спечели титли от Голямата десетка през първите си шест сезона на фона на разочарованието от фен базата, която очакваше нещата да се случат по-рано.

Мичиган е елит от 2021 г., спечелвайки три поредни титли от конференцията и напредвайки до три плейофа. Wolverines най-накрая достигнаха най-голямата сцена в своя спорт след втория си пореден непобеден редовен сезон.

Дественият рекорд на Wolverines прикри дълбоко объркан сезон, приключен с две отстранявания от три мача за Harbaugh — първият издаден превантивно от училището на фона на разследване на възможни нарушения при набиране на персонал, а вторият е упълномощен от Големите десет заради обвинения в кражба на знаци и разузнаване по време на игра.

Играчите на Harbaugh казаха, че сътресенията всъщност направиха ги по-добър, по-сплотен екип. Имаха нужда от всяка частица от тази сплотеност срещу Tide, които бяха на няколко спирки в защита от седмото си пътуване до финала на плейофите.

Мичиган беше доминиращият отбор в дълги участъци от първия три четвърти от Rose Bowl, но Алабама остана впечатляващо с големи игри и точно достатъчно спирания в защита.

McClellan направи непокътнат 34-ярдов TD рън през първата четвърт за първите точки в мача . Мичиган отговори с изявление от 75 ярда, ограничено от улавянето на 8 ярда на Corum за неговия водещ във FBS 25-ти TD — първият му на прием.

Върколаците поведоха 3:49 преди полувремето когато Тайлър Морис направи улов на кратък пресичащ маршрут и спринтира 38 ярда през прехваления вторичен център на Алабама за резултат – но Мичиган провали допълнителната точка.

Защитата на Мичиган записа пет чувала Milroe и седем борби за загуба само през първото полувреме, но Алабама изоставаше само с 13-10 на полувремето.

McClellan изведе Tide напред със 17-13 с 3-ярдов TD run на второто щракване на четвъртото тримесечие. Джеймс Търнър от Мичиган пропусна опит за гол от 49 ярда, след като Милроу пипна близо до халфовата линия при следващия удар на Алабама, а Тайд се увеличи със седем при втори гол от полето на Райхард.

Мичиган най-накрая се раздвижи с сезона си на линия, започвайки, когато Corum взе прием от 27 ярда в средата на линията с 3:10 до края. След като Уилсън премести Върколаците в Алабама 5 с прием от 29 ярда, той получи широка възможност за улавяне от 4 ярда TD с 1:34 за игра.

The Takeaway< /h2>

Алабама: The Tide ще изкара три поредни сезона без национална титла за първи път в мандата на Сабан, но няма причина да се смущаваме от тази добре изиграна игра срещу елитен опонент. Програмата на Сабан остава мощен златен стандарт и вероятно ще остане така, докато той иска да продължи да тренира.

Мичиган: Върколаците пробиха предпоследната бариера в Мандатът на Harbaugh с победа, която подчертава положителната страна на всичко, което техният треньор преподава. Скандалните, тежки тренировки на Мичиган 9 на 7 трябва да са го подготвили за последната защитна позиция. Остава още една стъпка, но Wolverines ще бъдат предпочитани да спечелят всичко.